Yeni Nesil Kuşlar

Okuma Süresi: 2 dakika

İnsansız Hava Aracı (İHA) Nedir?

İnsansız hava aracı (İHA), bilinen ismiyle uzaktan kontrol edilen bir uçak türüdür. Keşif amaçlı üretilen İHA’lar günümüzde birçok operasyonda kullanılmaktadır. Militanlara karşı birçok başarılı saldırı gerçekleştiren bu hava araçları bazı zamanlar sivil hedefleri de vurmuştur. İHA’lar aynı zamanda yangın söndürmek için de kullanılmaktadır. Bu araçlar genellikle normal savaş uçakları için zor olan görevlerde kullanılır. Geçmişten günümüze kadar birçok farklı şekilde, konfigürasyonda araçlar üretilmiştir. Basit bir şekilde düşünecek olursak İHA’lar birer “drone”dur. Ancak kontrol sistemleri drone’lara göre çok daha gelişmiştir. İHA’lar insansız şekilde kontrol edilerek belli bir irtifada uçabilir. Ek olarak bu araçlar jet motoru veya iki zamanlı motor yardımıyla uçar.

Türkiye’de ve Dünya’da İHA/SİHA

Türkiye, İHA konusunda güzel başarılara imza atan bir ülke. Dünya çapında silahlı İHA üreten 6. ülke ve Avrupa’nın en önemli İHA üreticilerinden biri. TSK’nın 100’den fazla silahlı/silahsız İHA’ya sahip olduğu bilinmekte ve bu İHA’ları son olarak Ege Bölgesi’ne konuşlandırdığı biliniyor. Türkiye’de 2 tane büyük İHA üreticisi var, bunlar BAYRAKTAR ve TAI/TUSAŞ. Şuan için TB2(BAYRAKTAR) ve ANKA(TAI); TSK envanterinde ve aktif olarak terörle mücadele, arama-kurtarma, keşif gibi görevlerde kullanılıyor. Şu sıralar BAYRAKTAR  ve TAI yeni İHA geliştirme sürecinde ve neredeyse test aşamasına gelindi. Yakın zamanda test edilecek İHA’ların en büyük özelliği ise daha fazla yük taşıması, daha yüksek irtifalara çıkabilmesi ve bunları sağlayan güçlü 2 tane motora sahip olması.

Dünya’da İHA teknolojisine bakacak olursak dikkatimizi çeken 2 ülke var, bunlar tahmin edebileceğiniz gibi Amerika ve Çin.

ABD’ye bakacak olursak en çok dikkat çeken İHA’sı RQ-4 Global Hawk. Global Hawk 3000 deniz mili uzaktaki menzillerde görev yapabiliyor, hedef sahası üzerinde 24 saat boyunca ve 60000 feet’ten daha yükseklerde kalabiliyor. Bu üstün özellikleriyle 1998’de üretilmesine rağmen  hala daha çok az rakibi olan olan devasa bir kuş diyebiliriz.

Çin’e bakacak olursak yeni nesil İHA’ları çok iyi ve bunun yanında rakiplerine göre çok daha ucuz. Çin’in yeni nesil İHA’sına, CH-5’e bakacak olursak, 32000 feet  yüksekliğe çıkabiliyor ve 60 saat havada kalabiliyor. Uzun süre havada kalma özelliği ile dikkat çeken başka güçlü bir İHA.

Gelecekte İHA/SİHA

İHA’lar gelecekte çok daha fazla kullanılmaya başlanacak, bunun birçok nedeni var. En büyük nedenleri operasyonel maliyetinin düşük olması, içeride bir insanın olmaması ve onun karalarına bağlı değil, yeni gelişen teknolojilerle birlikte yapay zekaya bağlı olarak görev yapması. Şimdi maliyet kısmını biraz daha açalım ve ülkemizden küçük bir örnek verelim. Elimizde bolca bulunan F-16’ların sadece 1 saatlik uçuşu 25 bin dolar ve yüklü mühimmat maliyeti ise 65 bin dolar. Bunlar azımsanacak rakamlar değil çünkü Türkiye gibi, terör örgütleriyle savaşan ve sürekli operasyon yapan bir ülke için uzun sürede çok büyük maliyete neden oluyor ve işin arka planında yedek parça, onarım gibi birçok görünmeyen masraf da var. Bu işi bir İHA ile yaptığınızda maliyet beşte birine kadar inebiliyor. Bunun temel nedeni İHA’ların bakım maliyetlerinin, savaş mühimmatlarının savaş jetlerine göre çok daha ucuz olmasıdır. Bunu düşününce Türkiye için İHA çok önemli bir rol oynuyor ve sahadaki görev yüzdesi git gide artıyor. Aynı şey dünyadaki diğer ülkeler için de geçerli. Bu yüzden artık İHA’ları daha sık göreceğiz ve onlarla daha içli dışlı olacağız.

Yasin Erdem

Erzurum,İstanbul,Kakuro

Latest posts by Yasin Erdem (see all)

Yasin Erdem hakkında 4 makale
Erzurum,İstanbul,Kakuro