Oyun Dünyasının Netflix’i Geliyor: Google Stadia

Okuma Süresi: 4 dakika

Google Stadia Nedir?

Soldan sağa; Stadia’nın logosu, kumandası ve aynı oyunun televizyonda, masaüstünde, dizüstünde, tablet ve telefonda oynanışından alınmış ekran görüntüleri.

Google Stadia, bulut üzerinden oyun oynama amacıyla geliştirilen bir platformdur. Platformun adındaki Stadia kelimesi, “stadyumlar” anlamına gelmektedir. GDC 2019’da (Oyun Geliştiricileri Konferansı) tanıtımı yapılan Stadia’nın 2019 yılı bitmeden ABD, Kanada, Birleşik Krallık ve bazı Avrupa ülkelerinde erişime açılması bekleniyor. Google Stadia’nın Türkiye’ye gelişi diğer Avrupa ülkeleriyle aynı zamanda da olabilir, daha sonra da olabilir. Tabii platform henüz erişime açılmadığı için, aşağıda bahsettiğim özellikler şu anda sadece Google’ın vaatlerinden ibaret.

Google Stadia’nın Özellikleri  

1. Birçok oyun Google’ın kendi serverlarında depolanıp çalıştırılacak ve bizim cihazlarımız sadece ekran (veya ekran ve kumanda) işlevi görecek. Bu da pahalı bilgisayarlara olan gereksinimi ortadan kaldırıyor. Stadia’ya erişmek için sadece uygun bir internet bağlantısına ihtiyacınız olacak.

2. Stadia, eğer yeterince hızlı bir internet bağlantınız varsa 4K ve 60 fps’de oynayabilme imkânı sunacak. Bu çözünürlüklere ileride 8K ve 120 fps de eklenecek.

Paul Harrison, GDC 2019’da Google Stadia’yı tanıtıyor.

3. Oyunlar direkt olarak Google’ın sunucularında çalışacağı için herhangi bir gecikme yaşanmayacak. Google, en iyi deneyim için kendi kumandalarının kullanılmasını tavsiye ediyor. Bu kumandalar internet üzerinden direkt olarak Google’ın sunucularına bağlanabilecek ve böylece bilgisayar ve sunucular arasında oluşabilecek gecikme de önlenmiş olacak.

4. Google, kendi sunucularında AMD’nin özel üretim işlemcilerini kullanacak ve 10.7 teraflopluk bir işlem gücü sağlayacak. PS4 Pro’da bu değer 4.2 teraflop, X-Box One X’de ise bu değer 6.0 terafloptu. Hatta Google, oyunların güncel durumuna göre serverlarını sürekli olarak geliştireceğini belirtiyor.

Google’ın Stadia için özel olarak çıkartacağı kumanda. Kumandanın orta solunda Google Asistan tuşu, kumandanın orta sağında Paylaş tuşu var.

5. YouTube oyun videolarına, istediğiniz zaman videodaki oyunu oynamanızı sağlayacak ve hatta o YouTuber ile beraber oynamanıza imkan verecek bir “Katıl” düğmesi eklenecek.

6. Google Stadia’nın kendi kumandası üzerinde bulunan bir tuşla Google Asistan’a erişmek ve onun üzerinden sesli komutlar vermek mümkün olacak. Ayrıca yine Stadia’nın kendi kumandası üzerinde bulunan Paylaş tuşu, oyun esnasında çektiğiniz fotoğrafları arkadaşlarınızla paylaşmanıza, oynama videoları çekip bunları YouTube’a yüklemenize imkân sağlayacak.

7. Google, Stadia sayesinde Battle Royale haritalarında aynı anda binlerce kişinin mücadele edebileceğini söylüyor.

8. Telefon, televizyon, tablet gibi her türlü cihazı bir ekran (veya ekran ve kumanda) olarak kullanmak mümkün olacak. Bu özellik, oyunların çıktıkları cihazlara göre gruplanmasına son verecek. (Bilgisayar oyunları, mobil oyunlar, konsola özel oyunlar gibi)

9.  Google Stadia’da sadece oyun oynamak değil, aynı zamanda oyun geliştirmek de mümkün olacak. Unreal Engine ve Unity ile anlaşmaya varmış olan Google, geliştiricilerin bu programları kullanarak uygulama geliştirmelerine imkân sağlayacak. Bu sayede iyi fikirleri olan küçük geliştiriciler, büyük geliştiricilerle (EA, Gameloft, Riot Games vb.) birlikte aynı platformda oyunlarını sergileyebilecekler ve hatta büyük geliştiricilere rakip olabilecekler.

10. Platformda bulunması kesin olan oyunlar şimdilik Doom: Eternal ve Assassin’s Creed: Odyssey’den ibaret ama gelecekte bu sayının artacağını söyleyebiliriz.

11. Eğer isterseniz kendi oyun kumandanızı veya klavye ve farenizi kullanarak oyun oynayabileceksiniz ama ilk maddede dediğim gibi Google, Stadia için özel olarak geliştirdiği kumandaların kullanılmasını tavsiye ediyor.

12. Küçük bir not daha; Google tarafından kumandanın arkasına Konami Kodu (Yukarı-Yukarı-Aşağı-Aşağı-Sol-Sağ-Sol-Sağ-B-A-Start. Bilmeyenler için, bu kod Contra oyununda oyuncuya 30 ekstra can vermesiyle meşhur olmuştur.) işlenmiştir.

İnternet Gereksinimi 

Google Stadia projesinin yönetcisi olan Phil Harrison’ın açıklamalarına göre Stadia’da 4K ve 60 fps’de oynayabilmek için en az 30 mbps hıza, 1080p ve 60 fps’de oynayabilmek için en az 25 mbps hıza ihtiyacınız var. Phil Harrison, Stadia sunucularının o anki internet hızına göre çözünürlük değiştirebileceğini söylüyor.

Peki Türkiye’de Bu Değerlere Ulaşabilir Miyiz? 

Evet. Ookla Speedtest’in Şubat 2019’da güncellediği listeye göre mobil internet hızında dünya 33. olan Türkiye’nin ortalama indirme hızı saniyede 34.55 Mbit. Sabit internete baktığımızda Türkiye saniyede 20.52 Mbit indirme hızıyla 90. sıraya düşse bile bu değerlerle Google Stadia’da akıcı bir oyun deneyimi yaşamak mümkün olabilir. (Türkiye’nin Şubat 2019’daki internet hızlarına ulaşmak için, https://www.speedtest.net/global-index/turkey#mobile adresini ziyaret edebilirsiniz.) Bu değerler Stadia çıkana kadar değişebilir de. Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata ARIAK, belediye başkanı adaylarıyla görüşmeler yaparak, internet hızının artmasında büyük öneme sahip, fiber altyapının kurulması konusunda onlardan “değerli sözler aldıklarını” belirtiyor. (Yusuf Ata ARIAK’ın bu sözlerinin geçtiği konuşmasına şuradan ulaşabilirsiniz: https://www.ntv.com.tr//teknoloji/google-stadia-icin-turkiyenin-internet-hizi-yeterli-mi,9f8t3FwE1EGryi7O-hX4vg)

Peki Fiyatı Ne Kadar Olur? 

Google’ın nasıl bir ödeme sistemi belirleyeceği henüz belli olmamakla birlikte, Netflix’in yaptığı gibi aylık bir abonelik sistemi kurabilirler. Böyle yaparlarsa kumanda hariç aylık 30 TL gibi bir fiyat ortaya çıkabilir. Netflix’in yaptığı gibi farklı fiyatlara göre abonelikler de oluşturabilirler. WebTekno’nun yaklaşık 10.500 kişiye yaptığı bir ankete göre katılanların yaklaşık %60’ı Stadia’nın aylık fiyatının 30 TL ve üstü olacağını beklediklerini söyledi. (Anket sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz: https://www.webtekno.com/anket-sonucuna-gore-google-stadia-nin-beklenen-turkiye-fiyatini-acikliyoruz-h65501.html)

Bu Tür Bir Platform, İlk Olarak Google’ın mı Aklına Geldi? 

Cevap: Hayır. Şu anda gerek PlayStation Now olsun (henüz Türkiye’de açılmadı), gerek Nvidia Gamestream, Loudplay gibi servisler olsun, bu tür servisler Cloud Gaming veya Game Streaming adıyla zaten var. Ancak bu servislerden hiçbirisi Stadia’nın vaat ettiklerini yerine getirmeyi başaramadı. Stadia’yı bu kadar özel yapan da zaten ilk olması değil, bu vaat ettiği oyun deneyimi.

YouTube Video Önerileri

1. Barış Özcan, “Google Stadia Oyun Konsollarını Bitirecek mi?”: https://youtu.be/SvoFQ-x898 

2. IGN, “Google Stadia Herkese İlk Günden Ulaşamayacak”(İngilizce): https://youtu.be/i1wBvddyd9s 

3. IGN, “Google Stadia Anında Erişim Demosu”(İngilizce): https://youtu.be/9Y-wZ4xWpLc 

4. Google, “Stadia GDC 2019 Duyurusu”(İngilizce, yaklaşık 1 saat): https://youtu.be/nUih5C5rOrA

5. Tech Insider, “Google’ın Stadia Etkinliğini 5 Dakika İçinde İzleyin”(İngilizce): https://youtu.be/4SOS-a4ks7s 

6. IGN, “Google Stadia Kumanda Tanıtımı”(İngilizce): https://youtu.be/cYa85A8qvlc

7. GameSpot, “Doom Eternal Google Stadia Üzerinden Oynanış”(İngilizce): https://youtu.be/rNRJMYZUzjA 

Kaynakça 

1. https://stadia.dev 

2. https://stadia.dev/about/ 

3. https://geekyapar.com/metro/halaylar-cekilsin-google-sistem-gereksinimlerini-elinin-tersiyle-iten-stadiayi-duyurdu/ 

4. https://www.notebookcheck.net/Google-has-revealed-Stadia-s-internet-speed-requirements.415000.0.html 

5. https://m.ign.com/articles/2019/03/21/google-exec-on-stadias-internet-speed-requirements 

6. Barış Özcan, “Google Stadia Oyun Konsollarını Bitirecek mi?”: https://youtu.be/SvoFQ-x898U 

7. https://www.birgun.net/haber-detay/netflix-guncel-internet-hizlari-raporunu-yayinladi.html 

8. https://contra.fandom.com/wiki/Konami_Code 

9. https://forum.donanimhaber.com/konami-code-yenilendi–47168286 

Not: Eğer Google Stadia hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz WebTekno’yu takip edebilirsiniz. Şimdiye kadar Stadia hakkında birçok haber yayınladılar ve yeni haberler çıktıkça bizimle paylaşmaya devam edeceklerini söylüyorlar. Ben de bu yazıyı hazırlarken WebTekno’dan çok yararlandım. Oradan okuduğum bütün haberleri koyamam, yoksa liste çok uzar.

Resimler

1. https://www.medianova.com/en-blog/2019/03/27/what-is-google-stadia-and-what-does-it-constitute-to-the-gaming-industry 

2. https://www.theverge.com/platform/amp/circuitbreaker/2019/3/19/18273461/google-stadia-cloud-gaming-service-controller-hands-on-gdc-2019 

3. https://www.webtekno.com/haber/amp/65205https://www.webtekno.com/anket-sonucuna-gore-google-stadia-nin-beklenen-turkiye-fiyatini-acikliyoruz-h65501.html

Mustafa Onur KILINÇ

Mustafa Onur KILINÇ

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. (Studying Computer Engineering in Yıldız Technical University)
Mustafa Onur KILINÇ

Latest posts by Mustafa Onur KILINÇ (see all)