“Hello, World!”

Okuma Süresi: 3 dakika

Kodlama Nedir? Ne İşe Yarar?

Kodlama, diğer adıyla programlama, kelime anlamıyla belirli şartlara ve düzene göre yapılması istenen işlemlerin bütünüdür. Programlama, bilgisayara ya da elektronik devre sistemlerinden oluşan düzeneklere bir işlemi yaptırmak için yazılan komutlar dizisinin bütünü veya bir kısmı olarak tanımlanır.

Programlamaya bakacak olursak, bilgisayarın nasıl davranacağını anlatan, tabiri caizse bilgisayara yol gösteren komutlar silsilesidir. Kısa şekilde açıklamak gerekirse programlama, bilgisayar programlarının test edilmesi ve bunların bakım sürecidir. Tabi bunların gerçekleşebilmesi için bir programlama diline ihtiyaç vardır. Bu programlama dili Python, Java ve C# gibi birçok farklı dil olabilir.

Kod yazma kısmında C’ye bakacak olursak, istenilen şey için yazılan komutlardan sonra derle ve çalıştır yapılır. Eğer doğruysa önümüze filmlerde gördüğümüz siyah pencere çıkar. Eğer kod hatalıysa derleyici, bulduğu hataları kullanıcıya göstererek programın düzeltilmesine yardım eder, hata yoksa zaten üstte bahsedildiği gibi programı çalıştırıp sonucunu gösterir.

Programcılar programlamayı gerçek hayata uyarlarlar, bunun için de her programlamadan önce yapacağı hareketleri mantıksal düşünme süzgecinden geçirirler. Bu süreçte aslında onların en büyük yardımcısı algoritmalardır. Algoritma, istenilen amaca ulaşmak için belirlenip takip edilen mantıksal işlem basamaklarıdır. Hangi programlama dili olursa olsun algoritmik düşünce sistemi değişmez ve bu düşünce sistemi programlamanın temelini oluşturur.

Bazı Popüler Programlama Dilleri

JavaScript: Web uygulamalarında kullanılan popüler ve kullanıcı dostu bir programlama dilidir. JavaScript ile yazılmış olan kodların okunması oldukça basittir. JavaScript programlama dili; programlarını basit yönden çözümlemek isteyen, programcı olmayan kullanıcılar tarafından, basit bir prosedürel dil gibi kullanılabilir.

C: Yaygın kullanılan eski programlama dillerinden biri olan C, 1970’lerin başında yaratılmıştır. C, özellikle sistem programlamada Asembler ile tercih edilmektedir. İşletim sistemleri, derleyiciler ve debug gibi aşağı seviyeli sistem programlarının yazılımında yoğun olarak C programlama dili kullanılır.

PHP: PHP yazılım dili web sitelerini programlamak için kullanılmaktadır ve kullanımı da son derece yaygındır. PHP’nin çok hızlı çalışan, öğrenilmesi kolay, rahat ve hızlı kodlanabilir bir dil olması gibi birçok avantajı vardır. Birçok büyük sosyal medya sitesi ve web sitesi PHP dilini kullanmaktadır.

Python: Bu programlama dilinin temeli 1989 yıllarına dayanıyor. Çoğu programcı yazılıma başlamak için en kolay dil olduğunu düşünüyor. Python, mühendislikten finansa kadar birçok alanda kullanılmaktadır. 2000’li yıllardan itibaren bilimsel veya mühendislikle ilgili hesaplamalı çalışmalarda da çokça kullanılmaya başlanmıştır. Bunda hem donanımsal hem de yazılımsal gelişmelerin etkisi olmuştur.

Java: Java ilk olarak Sun Microsystems tarafından 1995 yılında piyasaya sürülen bir programlama dili ve bilgi işlem platformudur. Java yüklemediğinizde çalıştıramayacağınız birçok uygulama ve web sitesi mevcuttur ve her geçen gün bunların sayıları artmaktadır. Java hızlı ve güvenilirdir. Dizüstü bilgisayarlardan veri depolama merkezlerine, oyun konsollarından bilimsel süper bilgisayarlara, cep telefonlarından Internet’e kadar birçok yerde aktif olarak kullanılmaktadır.

Programlamanın Geleceği

Son 15 yıl içinde programlama dilinin büyük bir evrim geçirdiğini söyleyebiliriz. Tabi bu evrimin bizim hayatımıza etkisi büyük oldu. 15 sene öncekiyle şuanki yaşam kalitemizde çok büyük farkların olduğu gözümüzden kaçmıyor. Tabi bu değişikliklerin nedeni teknolojinin gelişmesi diyebiliriz. Aslında teknolojinin bu yönde gelişimini sağlayan en temel neden programlamadır.

Diğer yandan 1950’lerde kullanılmaya başlanan Fortran, bugün oldukça değişmiş olsa da hala özellikle bilimsel programlama dili olarak kullanılmaya devam ediyor. Ancak programlamayı kontrol ve domine eden, kuşkusuz Python, C#, Java ve JavaScript gibi dillerdir diyebiliriz.

Bu programların ve programlamanın yayıldığı geniş alanlar göz önüne alındığında uçsuz bucaksız bir dünya karşımıza çıkıyor dersek doğru olur. Aynı şekilde gelecek yıllar düşünüldüğünde karşımıza şuan da fazlaca çıkan ve gelecekte çok daha fazla duyacağımız robotlar, otonomluk, otomasyon sistemleri gibi birbiriyle içli dışlı kavramlar ortaya çıkıyor ve bunların temelini programlamanın oluşturduğunu düşünürsek ileride programlamayı çok daha fazla göreceğimizden hiç şüphemiz olmamalı.

Yasin Erdem

Erzurum,İstanbul,Kakuro

Latest posts by Yasin Erdem (see all)

Yasin Erdem hakkında 4 makale
Erzurum,İstanbul,Kakuro