CAS ve CASMARINE

Okuma Süresi: 2 dakika

Teknik komite nedir? Neler yapar? CASMarine nedir? Ne iş yapar? Devreler Sistemler Komitesi neler yaptı? 2019’da neler yapacak? Bu ve bunun gibi soruları cevaplamaya başlayalım. Bunu okuyan sen, evet sen! Belki de ileride bu soruların muhatabı sen olacaksın.

Devreler ve Sistemler

Devreler ve Sistemler Komitesi IEEE YTÜ’nün teknik komitelerinden biridir. Burada teknik komitenin altını doldurmak gerekiyor. Teknik; bir bilim, sanat ya da meslek dalında kullanılan yöntemlerin tümüdür. Bir teknik üniversitenin teknik ekibi olarak CAS ise, bilimi ve alınan teknik eğitimi kullanarak ortaya bir proje koymayı amaçlamaktadır. Bu ana amaç altında şekillenen komitemiz 2 farklı yöne gitmektedir. Eğitim ve yarışmalar.

Kendimizi en büyük hayali dünyanın en iyi dövüşçüsü olmak isteyen biri olarak hayal edelim. Öncelikle bunun için bir okul kazandık. Burada yeteneklerimizin hangi dövüş türüne daha yatkın olduğuna karar verdik ama en iyisi olmak için daha fazlasına ihtiyacımız var. Bir dövüş kulübü olan CAS’a katıldınız. Burada okula destek olarak karate, tekvando, boks eğitimi alabilirsiniz. Ama önce kendinizi küçük bir organizasyonda denemelisiniz burada yarışmalar devreye giriyor. Küçük çaplı yarışmalar ise eğitimin bir parçası oluyor. Dünya şampiyonu olmak için buradan geçiyoruz. Dünya şampiyonasına katılacak seviyeye gelince ise kulübün sporcusu oluyor ve şampiyona için yarışmalara başlıyorsunuz. İşte biz de sene içinde yazılım, elektronik, mekanik gibi teknik eğitimler veriyoruz. Daha sonra robot yarışmalarına katılarak kendimizi geliştiriyoruz. En büyük proje olarak gördüğümüz insansız su altı aracımızı yapacak tecrübeyi edinmeye çalışıyoruz. Bu sürecin sonunda en iyi robotu çıkartıp hem Türkiye hem de Amerika’daki finallerde yarışmayı amaçlıyoruz. Bu heyecana katılmak isteyen arkadaşlarımızı komitemize bekliyoruz 😊

CASMarine

İnsansız su altı aracı olan CASMarine, ismini CAS (Circuits and Systems) Society, yani devreler ve sistemler komitesinden almaktadır. Her sene kurulan yeni ekiple üretilmektedir. İnsansız su altı aracından yarışmalarda sıcaklık ve derinlik ölçme, harf okuma, enkaz çıkarma, montaj, mayın arama, otonom sürüş, su analizi, cisimlerin altındaki canlılığı inceleme, çatlak tespiti, cisim boyut ölçme, su altında ağırlık ölçme, malzeme türünü belirleme gibi görevlerine yerine getirmesi beklenmektedir.

Aracımız kontrol istasyonu ile kontrol edilmektedir. Elektronik, yazılım ve mekanik üretimleri tamamen ar-ge ekibi tarafından yapılmaktadır. Finansal desteği ise IEEE YTÜ, Yıldız Teknik Üniversitesi ve sponsorlar tarafından sağlanmaktadır.

Yarışmaların dışında ise CASMarine’in arama kurtarma, enkaz temizleme, dalgıç gözlemciliği, nesne yerleştirme ve kurtarma, boru hattı muayenesi ve bilimsel çalışmalar gibi alanlarda kullanılması amaçlanmaktadır.

Dün ve Gelecek

Devreler ve Sistemler Komitesi olarak ilk dönem temel Arduino Eğitimi, Lehim Atölyesi ve Eagle Eğitimi düzenledik. CAS Proje gruplarını kurduk ve eğitimler orada devam etti. Teknofest İnsansız Su Altı Sistemleri yarışmasına katıldık ve 3. Olduk. Roboik İnsansız Su Altı Araçları Prototip Yarışmasında mansiyon ödülü kazandık. Önümüzdeki dönem de Temel Elektronik Eğitimi, Altium Eğitimi ve Solidworks Eğitimi düzenlenecek. ODTÜ Robot Günleri ve MATE-ROV yarışmalarına katılacağız. Buraya kadar okuyan sen ilgili arkadaşım. Seni de aramızda görmeyi çok isteriz. Kendine iyi bak!  

Yiğit İplikçi
Üst Düzey

Yiğit İplikçi

Denetleme Kurulu Üyesi at IEEE
İzmir,İstanbul,Milano, teknoloji ve basketbol 😉
Yiğit İplikçi
Üst Düzey

Latest posts by Yiğit İplikçi (see all)

Yiğit İplikçi
Yiğit İplikçi hakkında 3 makale
İzmir,İstanbul,Milano, teknoloji ve basketbol ;)