BioFormVI ile ilk adımı attık!

Okuma Süresi: 3 dakika

IEEE YTÜ EMBS (Engineering in Medicine & Biology Society)

EMBS/BioForm/BioFormVI

Embs Nedir ve Ne Yapar? EMBS (Engineering in Medicine & Biology Society), dünya çapında geliştirilen mühendislik bilimleri ve teknolojiyi tıp ve biyolojiye uygulayan, bu amaçla insan yaşam kalitesini arttırmaya yönelik araştırma bilgilerini paylaşarak mesleki gelişimi sağlama, mesleğe teşviki arttırma, ve sağlık teknolojilerinin gelecekteki gelişmelerini etkileyecek çalışmaları takip etmek amacıyla kurulmuş teknik bir mesleki organizasyondur.EMBS güçlü bir potansiyele sahip  ve pek çok projeyi gerçekleştirmeye elverişli bir topluluktur.

IEEE YTÜ EMB Komitesi BioFormVI Etkinliği

BioForm’un İçeriği ve Amacı Nedir?
EMBS öncülüğünde gerçekleştirilen bu etkinlikte sağlık teknolojilerinin dinamiğini oluşturan sektörler, akademik kurumlar ile hastanelerde rol oynayan alanlarında uzmanlaşmış yetkili ve bilgili kişiler yer alır. Bu platformda biyomühendislik, biyomedikal mühendislik, moleküler biyoloji ve genetik, kimya mühendisliği gibi mesleklerin faaliyet alanları hakkında bilgiler sektörün içinde yer almış ya da hala içinde bulunan değerli akademisyenlerimiz, uzman doktorlarımız ve firma yetkililerinin sunumları ile dinleyicilerimizle paylaşırlar. Yapılan oturumlarla farklı disiplinlerdeki bilim adamları, mühendisler ve hekimler biraraya getirilmiş, ilaç,medikal,genetik, tıp, biyoinformatik ve dahabirçok alandakienson teknolojik gelişmeler ve mühendislik çalışmaları katılımcıları bilgisine sunulmuştur. Bu sene altıncısını düzenlediğimiz BioForm VI Aralık ayında gerçekleşmiştir.

BioFormVI Etkinlik Programı

Peki BioForm VI Nasıldı?                                                                                                                     Tıp ve mühendislik arasında köprü niteliği taşıyan bu etkinlik, aynı zamanda bilimin sürekli değişen dinamiklerini şekillendiren bir platformun parçasıdır. 3 gün 18 oturumdan oluşan etkinliğimizin içerdiği konulardan bahsetmemiz gerekirse; Sağlık Endüstrisinde Dijitalleşme, Sağlıkta Arttırılmış Gerçeklik, Pharma 4.0, Fütürizm, Adli Tıp, İlaç Sektörünün Global Yapısı, Robotik cerrahi, Sağlıkta Yapay Zeka, Transhümanizm, Biyoinformatik yer alan başlıca konularımızdandı. Teknolojiyi temel alarak genişlettiğimiz başlıklar ile BioForm’a farklı bir bakış açısı kazandırdık. Bu sayede öğrencilerin bu sektöre olan perspektifini genişletmiş olduk. BioForm VI bu yıl 2000’e yakın kayıtları, Eczacıbaşı Platin Sponsorluğu  ve ilkini gerçekleştirdiğimiz BioTech Fuarı ile ilklere imza atmış bir etkinlik oldu. #BioFormileilkadımıat

BioFormVI Etkinlik Salonu
BioFormVI Fuar Alanı

Son olarak; Koordinatörlerimiz Gözünden BioFormVI,                                                                                                                     7 aydır süregelen,en ufak gelişmesini;saatler,günler,aylar beklediğimiz,hayatımızın en büyük dönüm noktalarından biri olan BioForm koordinatörlüğü, en büyük gurur kaynaklarımızdan biri oldu.BioFormVI ile başından beri hedeflediğimiz üzere;biyoteknoloji alanındaki etkinliklerin tıp,genetik,biyoloji,kimya ve ilaç gibi alışılmış konularının yanısıra teknoloji alt planlı bir program akışı oluşturduk. Önceki yıllarda büyük ilgi gören alanlara ek olarak günümüz teknoloji dünyasına ve çağımız dijitalleşmesine uygun olarak Sağlık başta olmak üzere çok çeşitli başlıklarda bu teknolojik gelişmelerin yansımalarına yer verdik.    Tamamiyle gönüllülük esasına dayanan ve büyük bir ekip ile birlikte bu sene altıncısını ortaya çıkardığımız etkinliğimizde;2000’e yakın aldığımız kayıtlar, salonun dinamikliği ve etkinlik sonrası aldığımız birbirinden değerli yorumlarla birlikte;çeşitli sektörlere dair çok fazla şey öğrenmemize ve öğretmemize aracı olan BioForm’da, katılımcılarımızın kafasındaki soruları cevaplandırıp farklı alanları tanımalarını,kendi sektörleri ve farklı sektörler hakkında bilgi sahibi olmalarını ve en önemlisi konuşmacılarımızın çeşitli alanlardaki sunumlarıyla hayatlarına ufak dokunuşlar yaparak katılımcılarımızın ufuklarını genişletmeyi hedefledik. Sonucunda ise her yıl büyüyen ve hızla gelişeceğine inandığımız bir BioForm yarattığımızın farkına vardık.Bu süreçte en büyük motivasyon kaynağımız olan insanların ilgisine hitap edebilmek ve onlara fayda sağlayabilmiş olmak bizleri çok heyecanlandıran ve yaptığımız işten emin olmamızı sağlayan bir duyguydu. Umarız BioForm VII’de tekrardan birlikte oluruz, başta IEEE YTÜ ailesi olmak üzere tüm konuklarımıza ve katılımcılarınıza çok teşekkürler!

IEEE YTÜ BioFormVI Organizasyon Ekibimiz

BioForm VI Etkinliği Koordinatörleri                                                                                                           

Sümeyra Ece ÖMÜR & Giz TUNGU

Latest posts by Giz Tungu (see all)