İnci Küpeli Kız

Okuma Süresi: 1 dakika

Kuzey Avrupa’nın usta ressamlarından barok ressam Johannes Vermeer’ın başyapıtlarından sayılan bu eser, çoğu zaman “Kuzeyin Mona Lisa’sı” yakıştırmasını alır. Asıl ismi Türbanlı Kız “The Girl with Turban” olan eser, 20. yüzyılın ikinci yarısından sonra İnci Küpeli Kız “The Girl with a Pearl Earring” olarak anılmaya başlamıştır. Eser tahmini olarak 1665 yılında tamamlanmıştır. Günümüzde Hollanda Mauritshuis Müzesi’nde sergilenmektedir.

Eser, dönemin Hollanda’sında yaygın bir tür olan “tronie” tarzında yapılmıştır. Tronielerde amaç bir figürün yüzünü ve ifadesini yansıtmak, farklı bir duruş veya yüz tipi üzerinde çalışma yapmaktır. Vermeer, resimlerindeki kadınları merak uyandıran bir sakinlik ve dinginlik içinde resmetmiştir. Bu resimde de seyirci, figürün bakışlarının doğrudan etkisi altında kalır. Sanki bir anlık çıkarılan ses ile resimdeki kız, seyirciye başını döndürüp bakmaya başlamıştır. Bu anlık dönüşün dondurulmuş görüntüsü seyirciye kızla aynı ortamda bulunuyormuş hissini sunar fakat yine de kızın dikkatle açılmış gözleri ve aralanmış dudakları seyirciyi bakışın gerisindeki düşünceyi çözemediği gizemli bir atmosfere terk eder. Resmin odak noktasında bulunan inci küpe, seyirciyi kızın düşündüren bakışlarından alarak kendine yöneltir. Gözler ve dudaklarla uyumlu bir üçgen oluşturan küpe, resmin en yoğun ışıltıya sahip bölgesidir.

Hollanda Altın Çağı’nın en önemli ressamlarından kabul edilen Vermeer’in gizemli ve mükemmelliyetçi kimliği birçok besteci, ressam ve senaristi etkilemiş; eserlerini konu alan kitaplar yazılmış, filmler yapılmıştır.
(Kitap; İnci Küpeli Kız – Tracy Chavalier , Film; İnci Küpeli Kız – Peter Webber)

Şeyda Özsarı

Şeyda Özsarı

Yıldızlı Projeler Yarışması 2018 Koordinatörü at IEEE YTU
born to make history
Şeyda Özsarı

Latest posts by Şeyda Özsarı (see all)

Şeyda Özsarı hakkında 2 makale
born to make history