Türkiye İlk Unicorn Girişimini Arıyor

Okuma Süresi: 2 dakika

Genellikle sosyal medyada ve animasyonlarda gördüğümüz Unicorn, tek boynuzlu beyaz at olarak adlandırılan mitolojik bir kavramdır. Girişimcilik ekosistemi içerisinde ise ‘Unicorn’, değeri 1 milyar doları aşan girişimleri ifade etmek için kullanılır. Amerikalı ünlü yatırımcı Aileen Lee bu ifadeyi ilk olarak 2013 yılında TechCrunch’da yayınladığı “Welcome to the Unicorn Club: Learning Form Million Dollar Startups” yazısında kullandı. O günden itibaren girişim ekosisteminin çevreleri tarafından benimsenen bu tanım günümüzde oldukça popüler hale geldi. Çok bilinmese de değeri 10 milyar doları aşan girişimlere de ‘Decadorn’ denir.

Bu yazının yayımlandığı tarihte dünya genelinde 325 adet unicorn girişim arasında hepimizin bildiği pek çok şirket bulunmaktadır. Sayıları her geçen gün artan unicorn girişimlere Uber, Snapchat, SpaceX, Airbnb, Evernote, Dropbox, Zomato, Shazam ve Spotify’ı örnek olarak verebiliriz. Yolun başında sadece bir fikir olan bu girişimler, yolun sonunda ise sadece maddi değerleri açısından ses getirmemiş, dünya çapında oldukça popüler hale gelen kendi marka değerlerini yaratmışlardır.

Bu senaryoları ülkemizde görmek istesek de, ne yazık ki Türkiye’de henüz unicorn girişim bulunmuyor. Her ne kadar 1 milyar dolara ulaşamasa da Türkiye’de unicorn tipi çıkış yapan en büyük şirket, geçtiğimiz yıl Çin’li Alibaba’nın 728 milyon değerlemesiyle ‘’Trendyol’’ olmuştur.

Dünyadaki unicorn şirketleri ile ilgili ayrıntılı listeyi incelemek ve rakamlara göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Geç Oldu, Güç Olmasın!

Geçtiğimiz haftalarda açıklama yapan İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, “Ocak 2019 itibarıyla dünyada 311 adet unicorn startup var. Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) ile ilk Türk unicornunu arıyoruz. 2019, Türkiye’nin ilk unicorn şirketini çıkaracağı yıl olsun. Kendi Amazon’umuzu, kendi Marvel Studios’umuzu oluşturmalıyız” dedi. Bu anlamda ülkemizdeki girişimcilik ekosistemi içerisinde yer alan BTM adına konuşan Avdagiç’in açıklamalarından da görebileceğimiz gibi ülkemizde girişimcilik alanında bir büyüme ve ses getirme isteği olduğu görülüyor.

Dünyadaki gelinen noktaya baktığımızda ülke olarak yola yeni çıktığımızı söylemek su götürmez bir gerçek. Evet, belki treni başta kaçırdık ancak yakalamak yine bizlerin elinde. Bu treni yakalamak için yapılan çalışmaların, gereksinimleri karşılama noktasındaki yeri de tartışmaya açık bir konu olabilir. Ancak bir takım gelecek vadeden çalışmaların yapıldığından da söz edebiliriz. Bu konuları özel olarak başka bir yazıda ele almak bir yana, ülke olarak fikir ve girişim sahiplerine inanmalı, olabildiğince destek vermeliyiz.

Sencer Karakaya

Sencer Karakaya

IEEE YTÜ Öğrenci Kulübü | Yönetim Kurulu Üyesi
Sencer Karakaya

Latest posts by Sencer Karakaya (see all)

Sencer Karakaya
Sencer Karakaya hakkında 2 makale
IEEE YTÜ Öğrenci Kulübü | Yönetim Kurulu Üyesi