Fark Yaratan Trend: Girişimcilik

Okuma Süresi: 3 dakika

Günümüzün en popüler kavramlarından biri de girişimciliktir. Her ne kadar tarif edilmeye çalışılsa da bu kavramın tanımını kesin hatlarıyla belirli bir kalıba sokmak pek mümkün değil. Çünkü girişimcilik, doğası gereği içerisinde değişim ve yenilik barındırır. Dünyanın sayılı şirketlerinin bir kaçının kullandığı tanımlamaları örnek verelim. Apple girişimciliği; eski kuralları çağdaş yeniliklerle yorumlayan ve aksiyona geçiren beceri olarak tanımlıyor. Google ise; geçmişi gelecekle birleştiren ve şimdiyi yaratan yetenek olarak ifade ediyor. Yeniliği başarılı bir şekilde ortaya çıkarmanın yanında risk faktörünü de ele alırsak, girişimciliği en basit haliyle, risk alarak yenilik yapmak olarak tanımlayabiliriz.

Girişimcilik dünyasından haberdar olan insanların çoğu bu akıma kapılıyor ve kendi işini kurmayı, gelir elde etmeyi sonunda da girişimci olmak istiyor. Bu istek bir yere kadar devam etse de zamanla durum tersine dönüşüyor ve pek az insan adım atmaya cesaret edebiliyor. Her atılan adım beraberinde bir risk taşıdığından, bu azınlığın da ancak küçük bir bölümü başarılı olabiliyor.

Patron Olmak Değil, Değişim ve Yeniliğin Öncüsü Olmaktır Girişimcilik

Girişimciliğin yenilik yapma özelliği vurgulanmasına rağmen, günümüzde girişimci denince akla hala iş sahipleri, özellikle de yeni şirket kuran kişiler gelir. Ancak asıl nokta yeni şirket kurmak değil, içerisinde değişimi ve yenilikleri barındıran bir şirket kurmaktır girişimcilik.

Bunun en güzel örneklerinden biri ise şu an dünyanın en büyük arama motoru olan Google. Google ortaya çıkmadan önce çoğunun adını bile duymadığımız 20 farklı arama motoru vardı. Google ise çıkan 21. arama motoru olmasına rağmen şu an dünyanın en değerli 2. şirketi konumunda. Google örneğinde görüldüğü gibi 21. de olsanız önemli olan fark yaratabilmektir ve ne olursa olsun her konuda fark yaratabilme imkanına sahibiz. Bu yüzden umudunuzu asla yitirmeyin.

Amerika’da yemek sipariş hizmeti veren bir siteyi gördükten sonra Türkiye’de farklı bir şekilde bu hizmeti sunmayı karar veren 4 arkadaş, 2000 yılında Yemeksepeti.com fikrini hayata geçirdi. O günler de çoğu insan tarafından anlamsız karşılanabilecek bu işi yapmak için kendi mesleklerini bırakan bu girişimciler, belki de büyük bir riskin altına girmişti. Nitekim attıkları sağlam adımlarla gün geçtikçe büyüyen Yemeksepeti, 2015 yılında 589 milyon dolara satılmış ve Türkiye’deki en değerli girişimi unvanını almıştı. Bugün baktığımızda ise 2018 yılında yaklaşık 250 milyon sipariş alarak herhangi bir yemek zincirinin yapamayacağı bir hizmeti yapabilen Yemeksepeti, bunu site ve uygulamalar üzerinden yapıyor. Yani demem o ki, fark yaratan olursanız, yemek yapmadan milyonlarca sipariş alıp ülkedeki en çok yemek satışını yapan siz olabilirsiniz.

Girişimciliğin Önemi

Girişimcilikle ilgili genelde hiçlikten gelinen başarı hikayeleri ve parasal anlamda ilgi çekici bulunan durumlar ön plana çıksa da, bir girişimin kendisi dışında çevreye de katkıda bulunduğu durumlar vardır. Girişimciliğin önemi sadece o fikri ortaya çıkaran girişimciler üzerinden değil, başta sosyoekonomik kalkınma olmak üzere pek çok anlamda toplum için yararlıdır.

Girişimcilik sonucunda iş gücü de yaratılır. Girişimciler kendilerini istihdam etme riskini üstlenmelerinin dışında, işlerinin büyümesine devam etme tutkusu nihayetinde yeni işlerin yaratılmasına yol açarlar. İşleri büyütmeye devam ettikçe, daha fazla iş gücü ortaya çıkar. Böylece, günümüzün en büyük problemlerinden biri olan istihtam yaratma konusuna yardımcı olur.

Girişimcilik tabi ki değişimi de beraberinde getirir. Büyük hayaller kuran girişimciler, karşılaştıkları problemlere meydan okuma cesareti gösterirler ve kurdukları hayalin peşinden koşmaktan çekinmezler. Bu amaç doğrultusunda çalışan girişimciler, ürünlerini, fikirlerini veya sunduğu hizmetleri her zaman geliştirmeleri gerektiğine inanırlar. Girişimler geliştikçe, bulundukları çevreye yansıttıkları etki alanı da büyümeye devam eder. Yansıtılan etki düzeyi girişimin amaçları ve hedef kitlesi doğrultusunda değişmesine karşın ulusal veya küresel çapta da olabilir. Sayıları giderek artan girişimler dünyayı daha güzel bir yer haline getirir mi bilemeyiz ancak hayatımızı kolaylaştırdığı ve birçok konuda dünyayı daha yaşanabilir kıldığı gerçeğini görmezden gelemeyiz.

Umarız içinizde girişimciliğe dair küçükte olsa bir kıvılcım yakabilmişizdir. Eğer bu duygu zaten ben de var diyorsanız bir adım daha yaklaştığınızı görüyor gibiyiz. Yenilikçi adımlar atmanız dileğiyle..

Sencer Karakaya

Sencer Karakaya

IEEE YTÜ Öğrenci Kulübü | Yönetim Kurulu Üyesi
Sencer Karakaya

Latest posts by Sencer Karakaya (see all)

Sencer Karakaya
Sencer Karakaya hakkında 2 makale
IEEE YTÜ Öğrenci Kulübü | Yönetim Kurulu Üyesi